pzw.gorzyca.pl arrow Węzły wędkarskie 18.06.2018.
PZW Górzyca
Rodzaje węzłów wędkarskich
Oceny: / 10
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Administrator   
15.06.2009.

Węzły wędkarskie odgrywają istotne znaczenie przy dokonywaniu połowu ryb.Gdy stracimy rybę wskutek źle wykonnego węzła, lub gdy - to źle świadczy o naszych umiejętnościach. Generalnie nie ma mocnych węzłów - bez względu na to, jak dobrze i rzetelnie zostały za­wiązane. Węzły zawsze będą słabym elemen­tem w zestawie. Niestety, nawet w najprost­szej wędce potrzebny jest przynajmniej jeden węzeł, aby przymocować haczyk, więc tak naprawdę jesteśmy skazani na umiejętność prawidłego zawiązania węzła. Jeśli wybierzemy odpowiedni węzeł, a następnie dobrze go zawiążemy, nasze straty w trakcie połowu na pewno będą zminimalizowane

WAŻNE INFORMACJE:

Zaciskanie węzła- nie należy zaciskać węzła gwałtownym szarpnięciem. Żyłka jest bardzo elastyczna, ale jej nagłe obciążenie powoduje deformacje, których nie można już usunąć. To również znacznie osłabia żyłkę. Zaciągajcie więc węzeł powoli, przez cały czas równomiernie napinając żyłkę.
Wiążąc węzeł - musicie wykonać go zgodnie z instrukcją. Jeśli jest w niej napisa­ne, że należy owinąć żyłkę sześć razy - zróbcie to przynajmniej sześć razy. Inaczej będziecie się musieli liczyć z tym, że węzeł po prostu zawiedzie.
Przycinanie - jeśli zawiązaliście już węzeł, to musicie przyciąć jego końce. Jak blisko węzła przytniecie żyłkę, zależy od tego, do czego jest używany. Przed przycięciem węzła przy haczyku, trzeba naprężyć żyłkę. Dopiero teraz można przyciąć końcówkę w odległości l milimera od węzła. W przypadku innych węzłów -na przykład używanych do przywiązywania krętlików - można pozostawić 3-4-milimetrowe końcówki. Zawsze zostawiajcie trochę zapasu na wypadek rozluźnienia węzła.
Wiążcie jak najmniej węzłów - żyłka, na której jest dużo węzłów, zachowuje jedynie 80% swojej wytrzymałości. Węzły do przynęt sztucznych - powinny być tak dobrane, by wytrzymać pod obciążeniem walczącej ryby, ale rozwiązywać się, gdy nie można przynęty uwolnić z zaczepu. W ten sposób w wodzie zostaje jedynie przynęta a nie długa żyłka niebezpieczna dla ryb i kłopotliwa dla wędkarzy. 

Rodzaje stosowanych węzłów wędkarskich

 

Webmedie.dk Webdesign Joomla CMS Hjemmeside