pzw.gorzyca.pl arrow Porady arrow Boczny trok - efektywna metoda połowu 18.06.2018.
PZW Górzyca
Boczny trok - efektywna metoda połowu
Oceny: / 22
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: @Janek   
01.07.2009.

ImageBoczny trok jest bodajże najlepszą metodą na słabo żerujące drapieżniki. Metoda to sprawdza się zarówno w rzekach jak i wodach stojących, począwszy od małych stawów, po wielkie jeziora i zbiorniki zaporowe. Używając tej metody złowienie kilku okoni nie jest wielkim problemem, a i częstym przyłowem są sandacze, albo szczupaki, jednak te ostatnie najczęściej wygrywają, gdyż ich ostre jak brzytwa zęby bez problemu radzą sobie z naszą żyłką.

Na boczny trok można złowić praktycznie każdą rybę, nawet ryby spokojnego żeru, takie jak leszcze, płocie czy krasnopiórki. Łapiąc na boczny trok wiąże żyłkę na głównej żyłce o grubości 0.18 lub 0.16, jako przyponu stosuję żyłki o kilka rozmiarów mniejsze w granicach 0,16-0,14. Do łączenia używam małych potrójnych krętlików, czy jak kto woli karabińczyków. Ciężarków używam w kształcie wydłużonej oliwki. Taki ciężarek nie blokuje się tak często między kamieniami, i nie zbiera tyle osadów z dna co klasyczna oliwka w kształcie łezki. Umieszczam go na krótszym końcu o długości około 15-20 cm, a haczyk na dłuższym 30-40 cm. Można wiązać dłuższe lub krótsze troki jednak ta długość najbardziej mi odpowiada. Używam tylko ciężarków z krętlikiem od 4 do 15 gram w zależności na jakiej wodzie spinninguję.

                                         Akcesoria do bocznego troka

Łowiąc na jeziorach używam ciężarków o wadze od 4 do 10 gram ,związane jest to z głębokością wody. Na rzekach jest to przedział od 5 do 15 a nawet 20 gram w zależności od uciągu wody i głębokości. Haczyków używam w rozmiarach 8 lub 10, z oczkiem lub uszkiem. Przynętą z zasady jest twister, w kolorze który w danym czasie najbardziej odpowiada rybie. Równie dobrze na trok można wiązać małe woblery czy obrotówki.

Przykładowe rippery do połowu metodą bocznego troku

Bardzo dobre są tzw "paprochy"

Tak wygląda gotowy zestaw

Inny zestaw przygotowany do łowienia tą techniką

Moją ulubioną techniką prowadzenia bocznego troka jest wleczenie zestawu po dnie, od czasu do czasu poszarpując szczytówką. Taki sposób jest bardzo dobry, gdy łowi się okonie. Istnieje także szkoła prowadzenia całego zestawu po dnie skokami, krótkimi bądź długimi. Zacinam każde nienaturalne zachowanie szczytówki, należy to jednak zrobić delikatnie, gdyż mocne szarpnięcie wyrywa okoniowi przynętę z pyska (należy unikać gwałtownego szarpania wędką).


 Okonie nie są w stanie oprzeć się tak podanej przynęcie.

Początkujący mogą mieć problemy z prawidłowym zarzuceniem takiego zestawu, gdyż może zdarzać się, że zestaw będzie się plątał. Sugeruję żeby w końcowej fazie lotu przytrzymywać palcem wysnuwanie żyłki ze szpuli kołowrotka. To pozwoli ciężarkowi ustabilizować lot i wyprzedzić wabik w momencie wpadania do wody (zminimalizuje to również efekt "kręcenia zestawu" w powietrzu). Metodę taką stosują castingowcy przy zarzucaniu przynęt (jerków) z metalowym przyponem.


Okonie dobrze reagują na podawaną im tą metodą przynętę. Może zlowione sztuki nie są wielkie, ale są w stanie poprawić samopoczucie wędkarza głównie  w te dni, kiedy nie ma brań większych ryb. Małe, systematycznie atakujące przynęte okonie są w stanie zająć wędkarza na dłługi czas.

Efektywność metody opisanej wyżej jest wysoka. Przynęta zachowuje się inaczej niż uzbrojona w typową główkę jigową. Obciążenie jest w innym miejscu, przez co przynęta ma inną pracę i intensywnie prowokuje ryby do brania.

Autor: @Janek

Only registered users can write comments.
Proszę się zalogować.


Odsłon: 29472

Komentarz (6)
1. Napisał(a) Paweł na temat 09-12-2011 05:33
 
 
Od ponad 8 lat wyspecjalizowałem się w łowieniu wielkich, gruntowych płoci tą metodą. Jak do tej pory moje największe ryby to 1720g, 1480g, 1280g oraz mnóstwo sztuk płoci w przedziale 800 - 1000g. Żyłka główna 0.12mm, żyłka do haka 0.08mm. Bardzo delikatnie ! Inaczej się nie da po prostu. Płocie walą w twisterki 25mm jak szalone, gdy żerują.
 
2. Napisał(a) Krycha na temat 03-10-2011 14:25
 
 
To jest dobra metoda wczoraj złowiłem z 15 okoni po ok. 20cm-30cm. Polecam;)
 
3. Napisał(a) osw na temat 16-10-2010 16:27
 
 
kilkanascie okoni do 20 cm oraz jednego 30 cm zlapalem :) fajne lapanie
 
4. Napisał(a) tomek 13lat na temat 28-03-2010 16:10
 
 
złapałem na to suma 12,5kg
 
5. Napisał(a) robert na temat 11-10-2009 19:54
 
 
to jest dobra technika
 
6. Napisał(a) krzysztof na temat 19-08-2009 07:33
 
 
:grin super dopiero zaczynam tą metodą, ale zabawa jest niesamowita. pozdrawiam złów i wypuść.
 

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 

Webmedie.dk Webdesign Joomla CMS Hjemmeside